• Co robimy?

• 30.04.2018 15:13
      • Głoski szeregu szumiącego, uwaga i pamięć słuchowa.
      • Uczeń: kl. IV - VI SP

Etap terapii: utrwalanie głosek szeregu szumiącego w mowie spontanicznej oraz usprawnianie uwagi i pamięci słuchowej

Czas trwania zajęć: 45 minut

I. Swobodna rozmowa o dzisiejszym dniu.

Uczeń, poprzez rozmowę o swoim dniu, ćwiczy pamięć oraz mowę dialogową (budowa zdań, poprawność własnej wypowiedzi). Nauczyciel zadaje pytania pomocnicze:

- co robiłeś na poprzedniej lekcji?

- jakie lekcje miałeś dziś z klasą, a jakie indywidualnie?

- czy masz coś zadane do domu?

- jakie masz plany na weekend? (planowanie wydarzeń)

II. Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjno-oddechowy:

- rybka

- dzióbek + uśmiech

- unoszenie języka do górnych zębów

- kręcenie kół językiem w zamkniętej buzi

- parskanie

- pękające balony

III. Usprawnianie uwagi i pamięci słuchowej.

Nauczyciel odczytuje zdanie. Uczeń musi je zapamiętać oraz powtórzyć. Następnie nauczyciel zadaje uczniowi pytania dotyczące danego zdania – zadaniem ucznia jest udzielić odpowiedzi.

Zdania:

- W szafie wiszą koszule Szymka i szale Janusza. (Czyje koszule wiszą w szafie? Czyje szale? Gdzie wiszą ubrania chłopców?)

- W koszyku Agnieszki leży szampon i kasza. (Co leży w koszyku? Czyj to koszyk? Co ma Agnieszka?)

- Naszą szafę pomalowano na szaro. (Co pomalowano? Na jaki kolor? Czyja jest szafa?)

- Szymon mieszka w Kaliszu? (Gdzie mieszka Szymon? Kto mieszka w Kaliszu?)

- W szafie powieszono koszulę Mateusza. (Co powieszono w szafie? Czyja jest ta rzecz? Gdzie powieszono koszulę?)

- Żaneta marzy o podróży nad morze. (Dokąd Żaneta chce pojechać? Kto chce pojechać nad morze?)

- Na talerzu leży kanapka z rzeżuchą i rzodkiewką. (Co leży na talerzu? Z czym jest kanapka?)

- Żona malarza kupiła duże węgorze. (Co kupiła żona? Kim jest jej mąż? Jakie są węgorze?)

- Mareczek ma czarne oczy. (Jakie oczy ma Mareczek? Kto ma czarne oczy?)

- Wnuczek czyta czytankę. (Kto czyta? Co chłopiec czyta? Co chłopiec robi z czytanką?)

IV. Gra wybrana przez ucznia.

Uczeń ma możliwość wyboru gry, w jaką chciałby zagrać. W czasie zabawy nauczyciel pilnuje prawidłowej wymowy ucznia (przede wszystkim głosek szeregu szumiącego).

V. Utrwalanie głosek szeregu szumiącego (karty pracy).

Uczeń otrzymuje karty pracy z rozsypankami wyrazowymi. Jego zadaniem jest ułożenie z nich zdań, odczytanie ich oraz zapisanie w wyznaczonym miejscu.

VI. Utrwalanie głosek szeregu szumiącego – gra.

Gra memo ze słowami zawierającym głoski SZ, Ż, CZ, DŻ.

VII. Gra wybrana przez ucznia.

Pomoce:

- wybór zdań z książki „Szczaw Szczepana”, A. Czerniakowska, wyd. HARMONIA, Gdańsk 2011

- karty pracy z książki „Dźwięczna czy bezdźwięczna. Zdania”, B. Sawicka, wyd. HARMONIA, Gdańsk

- karty do gry memo „MEMO szumki”, , wyd. PALATUM

- gry edukacyjne, znajdujące się na wyposażeniu gabinetu logopedy, wybrane przez ucznia