• Projekt EDUQ

• 08.12.2018 17:23
      • Co mySZ ma w SZafie?
      • W czwartek 29. istopada odbyła się zajęcia otwarte dla rodziców i dzieci „Co mySZ ma w SZafie?”. W zajęciach wzięły udział dzieci z grupy przedszkolnej Zajączki oraz ich rodzice. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu sfinansowanego przed Stowarzyszenie EDUQ, Akumulator Społeczny, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Celem, jaki przyświecał organizatorkom  (Alicja Wieczorek, Hanna Jarmołowicz, Maria Salabura), było przybliżenie rodzicom  profilaktyki jednej z najbardziej powszechnych wad wymowy – parasygmatyzmu.

Pierwszym punktem spotkania było przedstawienie bohaterki dnia – myszki Agnieszki. Następnie wszyscy przygotowali okolicznościowe emblematy. Nadszedł czas na ćwiczenia laugh

Przede wszystkim zadbaliśmy o przygotowanie aparatu artykulacyjnego, poprzez wykonanie odpowiednich ćwiczeń. Następnie wszyscy „szukaliśmy” w słowach głoski SZ. Wreszcie przyszedł czas na uważne wysłuchanie wiersza o myszce Agnieszce, po którym zarówno dzieci, jak rodzice, musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące wiersza. Podsumowaniem spotkania było przygotowanie prezentów dla myszki Agnieszki. Wszyscy spisali się znakomicie!

Na zakończenie każde dziecko trzymało pamiątkowy dyplom oraz bańki mydlane, rodzice zaś – krótką informację, dotyczącą profilaktyki parasygmatyzmu. I wreszcie nadszedł czas na pyszny, zdrowy poczęstunek yes

Poniżej udostępniam informacje, które otrzymali rodzice (opracowanie własne):

Trochę profilaktyki...

Głoski szeregu szumiącego (SZ, Ż/RZ, CZ, DŻ) powinny pojawić się samoistnie w mowie dziecka między 5. a 6. rokiem życia. Do tego momentu dziecko zamiast tych głosek wymawia głoski szeregu syczącego (S, Z, C, DZ).

Większość dzieci nie ma problemu z realizacją głosek szeregu szumiącego :) Jednak niektóre z nich potrzebują w tej kwestii pomocy – zarówno logopedy, jak i rodziców :)

Aby wesprzeć prawidłowy rozwój mowy swojego dziecka, warto zadbać o sprawność aparatu artykulacyjnego. Pomogą w tym odpowiednie ćwiczenia:

- kląskanie (tzw. konik)

- przesuwanie językiem po podniebieniu, od górnych zębów w kierunku gardła (uwaga – może pojawić się odruch wymiotny :(  )

- dotykanie czubkiem języka  - na zmianę -  podniebienia i dolnych zębów

- naśladowanie szumu wiatru (szszsz...)

Przede wszystkim jednak należy zadbać o to, abyśmy sami mówili do dziecka w sposób prawidłowy i wyraźny – w końcu to my (rodzice i nauczyciele) jesteśmy odpowiedzialni za prawidłowy rozwój mowy :)

!!! Jeżeli coś Państwa niepokoi – w zakresie mowy Waszego dziecka – pytajcie !!! Logopeda i wychowawcy zawsze Wam pomogą  :)

Alicja Wieczorek – logopeda