
Oprócz tańców uczniowie mogli skorzystać z wróżb andrzejkowych jak rownież zakupić coś słodkiego w naszym sklepiku.
Dziękujemy wszyskim, którzy wzięli udział w naszej dyskotece i zapraszamy w styczniu na dyskotekę karnawałową.


W dniu 09.11.2018 podczas uroczystości przedszkolnej z okazji " 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę", rozstrzygnięty został konkurs pn. " Godło Polski w oczach dziecka". Konkurs plastczny adresowany był do dzieci z naszego przedszkola.
Lista zwycięzców:
Kategoria wiekowa 3–4-latki
I miejsce – Nikodem Huk
II miejsce – Błażej Lubiński
III miejsce – Martyna Witowska
Wyróżnienia: Jan Kulisz, Lena Jóźwikowska, Kajetan Potrykus
Udział: Kaja Formela, Nadia Sulkowska, Wiktor Stachowiak, Tomasz Krasucki, Lilianna Białous
Kategoria wiekowa 5–6-latki
I miejsce – Filip Kuch
II miejsce – Barbara Józefowicz
III miejsce – Julia Wróblewska
Wyróżnienia: Eliza Janczak, Bartłomiej Szwajkowski, Julia Sulkowska
Udział: Antonina Stencel, Bartłomiej Lubiński, Zuzanna Formela, Igor Wiczkowski, Lena Tandek, Julia Riebandt, Karol Krasucki, Julia Steffka–Huk
"Dla wszystkich starczy miejsca pod Wielkim dachem nieba" - biało-czerwonego nieba w gminie Cewice w Zespole Szkół w Cewicach
Gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
11 listopada 2018 r. w Zespole Szkół w Cewicach odbyły się gminne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na uroczystość przybyli Wójt Gminy Cewice Pan Jerzy Pernal wraz z małżonką oraz Wójt elekt – Pan Jerzego Bańka także z małżonką, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Pani Beata Sobańska – Zając, przedstawiciele Wojska Polskiego, członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wraz z osobami towarzyszącymi, proboszcz parafii w Cewicach ks. January Cybulski, władze gminy Cewice, radni, przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy Cewice: nadleśnictwa, policji, straży pożarnej, GCK, służby zdrowia, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, sołtysi z wszystkich miejscowości gminy Cewice, media powiatu lęborskiego. W tej przepięknej uroczystości udział wzięli uczniowie szkoły, ich rodzice oraz pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Gminy Cewice.
11 listopada 2018 r. oddaliśmy hołd bohaterom niepodległej Rzeczpospolitej. Tym wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność Polski, tym którzy budowali fundamenty suwerennego państwa. Wspominaliśmy i wielkich przywódców i prostych żołnierzy. W XX wieku dwa razy odzyskiwaliśmy niepodległość, dwa razy wybijaliśmy się na polską wolność. 11 listopada 1918 roku Polska wróciła na mapę Europy. Ojczyzna pielęgnowana w sercach Polaków znów stała się państwem. Państwem, które trzeba było organizować, odbudowywać i chronić.
Czwartego czerwca 1989 roku Polska wróciła na mapę demokratycznych państw, państw których obywatele decydując w wyborach są ludźmi wolnymi. Ojczyzna pielęgnowana w sercach Polaków znów stała się polskim państwem. Państwem, które znów trzeba było organizować, znów odbudowywać i w dalszym ciągu chronić.
W roku 1918 i w 1989 Polska budowała swą gospodarkę na ruinach. Budowała prędko, świadoma koniecznych reform i świadoma ich politycznych konsekwencji. Twórcy tej Niepodległej z 1918 roku nie zdołali ustrzec państwa przed tragedią II wojny światowej. Zdołali jednak w dwadzieścia lat i odbudować państwo na tyle silne, że zachowało struktury nawet za czasów okupacji, a i potem inspirowało demokratyczną opozycję w czasach komunistycznych.
Niepodległość odzyskana w 1918 roku przetrwała jako marzenie, jako narodowy cel przez całą noc okupacji i przez mrok komunistycznego totalitaryzmu. Ta sama niepodległość i ta sama narodowa wolność została odzyskana dzięki wyborczemu zwycięstwu "Solidarności" 4 czerwca 1989 roku.
Dzień Niepodległości był zawsze świętem łączącym powagę i szacunek dla twórców państwa z okazywaniem emocji i radości. Na pięknych biało-czarnych zdjęciach z czasów II Rzeczpospolitej nie widać biało-czerwonych kolorów, ale widać radość z wolności i dumę z Polski. Przypinając narodową kokardę w żywych barwach wzięliśmy udział w tym samym święcie. Udziałem w uroczystości okazaliśmy radość i wdzięczność za siebie i za tych, którzy nie potrafią jeszcze cieszyć się wolnością. Za tych, którzy do tej pory nie zauważyli, że żyją w niepodległej Polsce. Za tych, którym ciągle wydaje się, że niepodległość jest celem, a nie wyzwaniem, by ją mądrze zagospodarowywać, odważnie rozbudowywać i umacniać. Umacniać już z myślą o przyszłych pokoleniach.
Program gminnych uroczystości w Zespole Szkół w Cewicach:
B. Trojan
W wyjątkowym dla Polski, jubileuszowym 2018 roku, jako szkoła podjęliśmy szereg działań, aby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości.
W czerwcu Zespół Szkół w Cewicach przystąpił do projektu organizowanego przez MEN z okazji tej wyjątkowej rocznicy. Napisaliśmy projekt i 20 czerwca 2018 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Do ministerstwa wpłynęło 2.500 tys. wniosków, tylko 257 szkołom i placówkom oświatowym przyznano dofinansowanie na realizację projektu: „ Godność, Wolność, Niepodległość”- nasza szkoła jako jedyna w gminie Cewice, jedyna w powiecie lęborski i jedna z 9 w woj. pomorskim otrzymała 10 tys. zł na realizację zamierzonych działań.
Oto niektóre z nich:
„ 150 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego” – organizowanego przez Biuro Poselskie Pani Anny Fotygi -
( nagroda dla uczennicy oraz wycieczka do historycznej hali BHP w Stoczni Gdańskiej).
Nie sposób wymienić wszystkich działań, które przeprowadziliśmy w ramach projektu.
Kulminacja realizacji przedsięwzięć nastąpi w listopadzie 2018 r. -dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Cewicach pojadą na wycieczkę do Warszawy.
DZIĘKUJEMY CI POLSKO!
11 listopada 2018 roku to szczególna data w naszej historii. Ojczyzna odzyskuje niepodległość po 123 latach niewoli, znowu znajduje się na mapach Europy.
Bardzo uroczyście obchodziliśmy 100 lat niepodległej ojczyzny. Apel odbył się 9 listopada. Pani Dyrektor przywitała wszystkich obecnych. Rozpoczęliśmy krótkim filmem animowanym z historii Polski (od osiedlania się plemion słowiańskich na ziemiach między Odrą a Bugiem do wstąpienia Polski do Unii Europejskiej). O godzinie 11.11 został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego (4 zwrotki). Następnie wysłuchaliśmy montażu słowno- muzycznego w wykonaniu uczniów klasy IV szkoły podstawowej i kl. IIIB gimnazjum. Młodzi wykonawcy wykazali się niezwykłym kunsztem aktorskim i talentem muzycznym. Wiersze deklamowane były z ogromnym wyczuciem a piosenki odśpiewane z werwą i radością. Niejednemu z nas zakręciła się łezka w oku, trudno było opanować wzruszenie i emocje, słowa piosenki „ Jakie to szczęście, że w tym momencie żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą” nabrały szczególnego znaczenia. Uroczysta akademia została zakończona wspólną piosenką „Kocham Cię, Polsko”, przy której wszyscy wspólnie tańczyliśmy w barwnym korowodzie a na uczestników spadało biało- czerwone konfetti.
Po tym bardzo radosnym akcencie odbyło się jeszcze wręczenie nagród za wszystkie konkursy, które odbywały się w ramach projektu „ Godność, wolność, niepodległość”.
25 października 2018 r. odbył się wyjazd kl. VI i VII A, do Jednostki Wojskowej w Siemirowicach, gdzie odwiedziliśmy lotnisko 44 Bazy Lotnictwa Morskiego Marynarki Wojennej w ramach realizacji programu MEN "Wolność, Godność, Niepodległość". Poznaliśmy samoloty patrolowo-rozpoznawcze (An-28B1R, BRYZA), samolot monitoringu ekologicznego, zostaliśmy zapoznani z pracą obsługi samolotów oraz działaniach wojskowej straży pożarnej. Byliśmy na wieży strażackiej, korzystaliśmy z symulatorów lotów.BylWycieczka była bardzo udana, poszerzyła naszą wiedzę w zakresie lotnictwa.
W ramach działań „Dla Niepodległej...” 23 października grupy przedszkolne " Biedronki" , Zajaczki" oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Jednostki Wojskowej w Siemirowicach. Przedszkolaki miały okazję usiąść za sterami samolotu wojskowego " Bryza" oraz przyjrzeć się sprzętom wojskowej straży pożarnej. Złożyliśmy kwiaty przy pomniku poległych lotników, oddając im hołd minutą ciszy.
Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i refleksji. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.
(...)
Smutek to jest mrok po zmarłych tu
ale dla nich są wysokie jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej.
(J. Kulmowa, "W zaduszki")
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Papieski.
W dniu 26.10.2018r., uczniowie klasy VII B, VIII A, VIII B odwiedziły Jednostkę Wojskową w Siemirowicach. Dzieci zwiedziły samoloty Bryza. Mogły usiąść za sterami samolotu i poczuć jak piloci. Z zaciekawieniem słuchali instruktażu jak działa wojskowa straż pożarna. Odwiedziliśmy wieżę kontrolną oraz odbyliśmy " lot" w symulatorze lotów, w którym startowali jak i uczyli się lądowania. To sprawiło nam najwięcej frajdy. Wszyscy świetnie się bawiliśmy . Złożyliśmy także wiązankę przy pomniku upamiętniającym pilotów polskich. Dziękujemy :) ZDJĘCIA
31 pażdziernika na drugiej godzinie lekcyjnej odbył się uroczysty apel z okazji DNIA PAPIESKIEGO.Uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny, przedstawiając poszczególne etapy z życia Jana Pawła II. Weronika Romanowska uczennica klasy IIIb zaśpiewała solo - BARKĘ ulubioną pieśń naszego papieża. Prezentowaliśmy slajdy i słowa Jana Pawła II skierowane bezpośrednio do młodzieży.Apel przebiegł w miłej i pełnej skupienia atmosferze, za co serdecznię DZIĘKUJĘ. Na naszą uroczystość przybył ksiądz proboszcz January Cybulski, który w końcowej części apelu zabrał głos i bardzo serdecznie podziękował za te chwile. Pani wicedyrektor również podziękowała uczniom z koła teatralnego za występ , a pozostałej społeczności uczniowskiej za cisze,i wspaniałą postawe.Apel przygotowali - Jolanta Mielewczyk i ksiądz Daniel Szczepańczyk. DZIĘKUJEMY!!!
Rekolekcje GPS dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w Parafii Cewice
26 i 27 października w Szkole Podstawowej w Maszewie odbyły się rekolekcje, które prowadził ks. wikariusz Stanisław Olszewski z Łupawy oraz panie – Ania Błonek z Chojnic i Ola Dulek z parafii św. Wojciecha w Rozłazinie. W rekolekcjach uczestniczyła młodzież z naszej szkoły przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. Program rekolekcji był bardzo bogaty pod względem merytorycznym. Został on zakończony mszą św. w kościele pw. Św. Jacka w Maszewie.
Powyższe rekolekcje były znakomitym narzędziem do otwierania młodych serc młodzieży na wiarę. Miały one charakter przeżyciowy, to znaczy nie ograniczały się jedynie do przekazywania wiedzy religijnej, ale kształtowały właściwą świadomość młodego człowieka. Były one skorelowane ze słuchaniem wypowiedzi prowadzących, wspólnym śpiewem,oglądaniem filmu, modlitwą i otwieraniem ludzkich serc. Wszyscy kandydaci do sakramentu bierzmowani przyjęli z rąk kapłana błogosławieństwo Ducha Świętego.
Stałą opiekę nad młodzieżą sprawowały panie katechetki – Wioletta Bonemberg ze Szkoły Podstawowej w Maszewie i Jolanta Mielewczyk z Zespołu Szkół w Cewicach oraz jedna z mam – Marzena Hinca. Nad całością przebiegu rekolekcji czuwał ks. wikariusz Daniel Szczepańczyk oraz ks. proboszcz January Cybulski. Zapewne powyższe rekolekcje zaowocują w sercach młodych ludzi i pozwolą im stać się lepszymi.
Jolanta Mielewczyk
Dnia 11 października 2018 roku świętowaliśmy w przedszkolu Dzień Pieczonego Ziemniaka. Jesienna pogoda tego roku nas rozpieszcza, więc w pełni słońca mogliśmy spędzić czas na świeżym powietrzu. Tego dnia czekały na nas zabawy ruchowe przy muzyce, konkurencje sportowe i poczęstunek, podczas którego królował On - oczywiście pieczony w ognisku ziemniaczek. Zapach rozlegał się w okolicy całego przedszkola. Na zakończenie przed nami była jeszcze jedna niespodzianka - wykonanie jeżyków z ziemniaka, na pamiątkę spędzonego w przedszkolu święta.
Powered by aSc EduPage