7.12.2018r. (piątek) odbyło się spotkanie uczniów klas VIII i III gimnazjum z doradcą zawodowym z Powiatowego Centrum Edukacyjnego z Lęborka.
Młodzież została zapoznana z ofertą edukacyjną placówki na rok szkolny 2019/2020. Uczniowie mogli również zadawać pytania na interesujące ich tematy.
Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali ulotki informacyjne.
Katarzyna Groth
Spotkanie z doradcą zawodowym z PCE
MIKOŁAJKI
Każdego roku w Polsce 6 grudnia obchodzone są Mikołajki – tradycyjne, polskie święto ku czci świętego Mikołaja. Na kole podbiegunowym, w Laponii, znajduje się Wioska Świętego Mikołaja. Na adres: Tähtikuja 1, Rovaniemi 96930 Arctic Circle w Laponii przychodzi ponad pół miliona listów rocznie, Mikołaj jest rekordzistą w liczbie otrzymywanej korespondencji. To właśnie na poczcie najbardziej można odczuć ogrom całego przedsięwzięcia – segregowane listy przychodzą ze wszystkich stron świata. W czołówce najchętniej wysyłających, obok dzieci z Wielkiej Brytanii, Japonii i Chin, są także Polacy, a sama poczta to najbardziej niezwykłe miejsce w wiosce. Święty Mikołaj ma naprawdę sporo pracy, żeby zdążyć do każdego dziecka...:) W naszej szkole Mikołajki obchodziliśmy 7 grudnia ze względu na egzaminy gimnazjalne poprzedzające ten dzień. Mikołaj ze swoją świtą odwiedził wszystkie klasy, a "grzeczne dzieci" otrzymały słodki upominek. Wizyta Mikołaja wywołała uśmiech na twarzach zarówno uczniów, jak i pracowników szkoły, a każda klasa zaprezentowała specjalnie przygotowaną na tę okazję piosenkę. Mikołaju, do zobaczenia za rok w naszej szkole! Zdjęcia
,,Wystawa Niepodległa” w ramach Funduszu Akumulator Społeczny
,,Wystawa Niepodległa” w ramach Funduszu Akumulator Społeczny
W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zawiązalismy grupę nieformalną.. Stworzyłyśmy projekt "Wystawa Niepodległa", który został zrealizowany przy Zespole Szkół w Cewicach. W związku z nim podjęliśmy wcześniej szereg działań: taneczna Niepodległa (marsz całej społeczności szkolnej na stadion, ubranej w biało-czerwone barwy i odtańczenie poloneza), konkurs składania flagi, konkurs gry w Zośkę, żywa lekcja historii, wieczornica z udziałem społeczności gminnej itp. Nasze działania postanowiłyśmy rozszerzyć o wystawę przedmiotów związanych z odzyskaniem i odbudową przez Polskę niepodległości. O naszych działaniach informowałyśmy poprzez: plakaty informacyjne, szkolną stronę internetową, zaproszenia, lekcje historii, języka polskiego, godziny wychowawcze, spotkania z rodzicami.
Zaproszono gości związanych z rozwojem Pomorza, wartościowych ludźmi reprezentujących godną postawę patriotyczną i obywatelską. Gościliśmy p. W. Kellera, rzeźbiarza ludowego, p. A. Barana, byłą aktorkę Teatru Muzycznego w Gdyni p. L. Gałaman oraz p. J. Kwidzińskiego - kombatanta II wojny światowej. Pan Józef wzbudził ogromne zainteresowanie wśród dzieci, o czym świadczyły liczne pytania zadawane gościowi. Na koniec dzieci wręczyły kwiaty i podziękowania.
Od początku października gromadziłyśmy przedmioty codziennego użytku, książki i dokumenty pochodzące z okresu II wojny światowej i czasów powojennych. Dzięki pomocy , życzliwości rodziców i zaprzyjaźnionych osób nasza wystawa powiększała się i cieszyła ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci, młodzieży, jak i gości zaproszonych w związku z organizacją gminnych obchodów 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na uroczystość przybyli wówczas: Wójt Gminy Cewice, Wójt elekt, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Gdańsku, przedstawiciele Wojska Polskiego, członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wraz z osobami towarzyszącymi, ks. proboszcz i ks. wikariusz parafii w Cewicach, władze Gminy Cewice, radni, przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy Cewice, media powiatu lęborskiego. Udział wzięli przede wszystkim uczniowie szkoły, ich rodzice oraz pracownicy szkoły i mieszkańcy Gminy Cewice.
Na naszej wystawie znajdowały się: stare żelazka, maszyny do pisania, tara do prania, odkurzacz, maszyny liczące, adapter z radiem, magnetofon szpulowy, miotełka do czyszczenia ubrania, pralka ,,Frania”, płyty-pocztówki, stary hełm strażacki, ziemie pochodzące z Auschwitz, Gross Rosen k. Strzegomia i spod Monte Cassino, lampy naftowe, dzwonki pasterskie, waga, stare dokumenty oraz książki i zdjęcia przodków w mundurach, związane tematycznie z odzyskaniemniepodległości. Dekoracja i wystawa znajdowały się na holu głównym budynku Zespołu Szkół w Cewicach.Mogliśmy na chwilę przenieść się w czasy naszych przodków i dowiedzieć się, jak żyli, kim byli, ile poświęcili dla Ojczyzny, naszej wspólnej Niepodległej Polski.
Wierzymy, że nasi rówieśnicy i społeczność lokalna poszerzyła swoją wiedzę na temat regionu oraz poczucia przynależności do małej ojczyzny – Kaszub. Mamy nadzieję, że udało nam się wzmocnić postawy patriotyczne wśród dzieci i młodzieży, zintegrować środowisko szkolne z lokalnym, zintegrować pokolenia, zwiększyć świadomość na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości, wzmocnić poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską i regionalną (kaszubską) tradycję, zbudować wśród młodych ludzi postawy odpowiedzialności za losy państwa i narodu. zdjęcia
Realizatorzy projektu:
Iwona Nastały
Bożena Trojan
Aneta Cybula
Projekt dofinansowany w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Powiatu Lęborskiego oraz środków Programu FIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Próbny egzamin gimnazjalny
W dniach 4-6 grudnia 2018r. w Zespole Szkół w Cewicach odbył się próbny egzamin gimnazjalny. Przystąpili do niego uczniowie klas trzecich gimnazjum. Egzamin obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych na trzecim i wcześniejszych etapach edukacyjnych i składał się z trzech części : humanistycznej, matematyczno przyrodniczej i z języka nowożytnego. Trzymamy kciuki za wyniki!
Wycieczka kl. VB do Muzeum
Dnia 20 listopada klasa V B wraz z wychowawcą Jolantą Romanowska udała się na wycieczkę do Lęborka. Głównym celem wycieczki była lekcja muzealna pt. Życie codzienne średniowiecznego miasta na przykładzie Lęborka . Uczniowie dowiedzieli się dużo ciekawych rzeczy na temat średniowiecznych Lęborczan np. że byli bogatymi ludźmi i odżywiali się lepiej niż my obecnie. Obejrzeliśmy również wystawę pt. Działania na rzecz polskości na Ziemi Lęborskiej. Po zwiedzeniu baszty i gotyckiego kościoła św. Jakuba uczniowie zjedli ciepły posiłek w restauracji McDonald's. Dziękujemy pani Marioli Słocie i pani Katarzynie Groth za opiekę nad klasą podczas wycieczki.
MINIOLIMPIADA
GÓRA GROSZA
Cel Góry Grosza
Naszym zdaniem, najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.NASZA AKCJA POTRWA DO 2 STYCZNIA 2019r
MUZYCZNE TRELE
Wycieczka do Warszawy
FINISZ MINISTERIALNEGO PROJEKTU
„ NIEPODLEGŁA”
W ZESPOLE SZKÓŁ W CEWICACH
Od 28 do 30 listopada uczniowie ZS w Cewicach wraz z opiekunami podziwiali piękno naszej stolicy. To podsumowanie projektu „ Niepodległa” , który napisany był dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Byliśmy na Stadionie Narodowym ( wraz z przewodnikiem nawet w szatniach sportowców), wjeżdżaliśmy na ostatnie piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy panoramę Warszawy o zmierzchu. Spacerowaliśmy po ogrodach francuskich w Wilanowie, w pałacu zaś uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji muzealnej o Janie III Sobieskim i Marysieńce. Przeszliśmy trasą spacerową po Łazienkach,w zamku budziły nasz zachwyt królewskie komnaty a w prawdziwą artystyczną atmosferę wprowadzili nas muzycy Orkiestry Królewskiej w Łazienkach, którzy specjalnie dla naszej grupy zagrali piękny koncert. Był Grób Nieznanego Żołnierza, Kolumna Zygmunta, kościół Jana Chrzciciela i inne atrakcje Starego Miasta. W podziwianiu stolicy nie przeszkodził nam nawet przenikliwy wiatr i chłód. Zwiedziliśmy też Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa ( wzrok przykuwały eksponaty zwierząt, zarówno te ogromne, jak i te maleńkie, ale bardzo oryginalne).
Niezapomniane przeżycie to wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki bardzo różnorodnej i nowoczesnej technice mogliśmy na kilkadziesiąt minut przenieść się na ulice Warszawy w sierpniu 1944 roku , choć nie były to dobre chwile, to jednak na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci. Przewodnik oprowadził nas również po cmentarzu powązkowskim, tam widzieliśmy groby wielu żołnierzy, którzy polegli walcząc o naszą wolność i niepodległość, wśród nich byli bohaterowie „ Kamieni na szaniec” Alek, Rudy i Zośka.
Stolica dawniej i dziś, piękne, choć w dużej części tylko zrekonstruowane zabytki, i wspaniałe nowoczesne wieżowce, prawdziwe „szklane domy”, o których marzył i pisał S. Żeromski – to wszystko mogliśmy zobaczyć, podziwiać, a co najważniejsze docenić starania tych, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce.
Wycieczka na pewno bardzo owocna i udana, zaszczepiła w nas chęć powrotu do Warszawy, gdyż każda wyprawa jest inna, niesie inne wartości, ale z pewnością każda kształtuje naszą świadomość i charaktery.
BĄDŹ OSTROŻNY NA DRODZE!
BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY I W DRODZE DO DOMU
DROGI UCZNIU!
BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE!
Przypomnijmy zasady, jakie w tym zakresie obowiązują i stosujmy je na co dzień:
~ Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.
~ Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.
~ Przez kilka pierwszych tygodni nauki rodzice powinni odprowadzać dziecko do szkoły, pokazując mu przy okazji najbezpieczniejszą trasę.
~ Rodzice powinni sprawdzić drogę do szkoły, a następnie nauczyć dziecko, jak powinno prawidłowo pokonywać trasę.
~ Rodzice muszą pamiętać, że dziecko powinno być widoczne. Dlatego najlepiej, aby miało ubranie w jasnych kolorach, a na rękawie założoną specjalną opaskę odblaskową.
~ Odblaski, i to najlepiej kilka, powinny być również umieszczone na tornistrze.
~ Czasem lepiej, żeby dziecko chodziło okrężną, ale dobrze oświetloną drogą, z przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną.Informacje dla dzieci
Bądź bezpieczny w drodze do szkoły i do domu1. Sygnalizacja świetlna:
~ czerwone – STÓJ !!!
~ zielone – IDŹ.2. Przejście przez jezdnię:
~ możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra) – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m
~ zanim przejdziesz, zatrzymaj się na brzegu chodnika
~ zawsze spójrz na drogę i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni: najpierw spójrz w lewo potem w prawo i znowu w lewo
~ jeśli droga jest wolna, przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność
~ przed przejściem przez jezdnię poproś starszych o pomoc
~ nigdy gwałtownie nie wbiegaj na jezdnię
~ w czasie zabawy nie spychaj innych dzieci na jezdnię
~ idź lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżające samochody
~ twój tornister oraz ubranie muszą mieć elementy odblaskowe.
NERD NIGHT
30 listopada nasi uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz klas ósmych uczestniczyli w pokazach przygotowanych przez LO 1 im. S. Żeromskiego w Lęborku. Ciekawe i spektakularne pokazy- eksperymenty dotyczyły dziedzin chemii, biologii, fizyki, informatyki, matematyki oraz języków obcych, wiedzy o kulturze, a także podziwialiśmy pokazy artystyczne w wykonaniu utalentowanych wokalnie uczniów ogólniaka. Uczniowie naszej szkoły mogli także uczestniczyć w eksperymentach, co stanowiło dużą atrakcję tego wyjazdu. ZDJĘCIA
SEANS KINOWY
Dnia 30.11.2018 r. uczniowie klas I-III Zespołu Szkół w Cewicach wybrali się do kina Fregata w Lęborku na seans "Dziadka do orzechów". Filmowa adaptacja klasycznej baśni "Dziadek do orzechów i cztery królestwa" to ponadczasowa opowieść realizowana z ogromnym rozmachem przez Studio Disney. W rolach głównych występują Keira Knightley, Helen Mirren oraz Morgan Freeman.
PROJEKT SERCE OD SERCA
Projekt „Serce od serca” – szycie poduszek w kształcie serca
dla pacjentek po mastektomiiSpółka COPERNICUS Podmiot Leczniczy w Gdańsku i Pomorski Kurator Oświaty zapraszają środowisko oświatowe województwa pomorskiego (szkoły i placówki oświatowe) do włączenia się w Projekt “Serce od serca”, który ma na celu zapewnienie komfortu pacjentkom z rakiem piersi. Akcja szycia serc ma charakter charytatywny. Wszystkie „serca” trafią do pacjentek, które są odwiedzane przez wolontariuszki Stowarzyszenia Gdańskich Amazonek przed zabiegiem mastektomii.
Forma działania może być różna: można uszyć serca lub można zakupić materiały konieczne do uszycia serc.
Pomysł narodził się w 2001 roku w stanie Tennessee. Pomysłodawczynią jest Janet Kramer-Mai, pielęgniarki zajmującej się onkologią, u której zdiagnozowano raka piersi. Trzy z jej ciotek zrobiły dla niej poduszkę w kształcie serca, do użytku po operacji. Poduszka, która wygodnie mieści się pod pachą, może łagodzić ból nacięcia chirurgicznego, chronić przed przypadkowymi uderzeniami, pomagać w łagodzeniu obrzęku i zmniejszać napięcie barku.
W Polsce pomysłodawczynią kontynuowania szycia poduszek w kształcie serca jest Anna Sławińska ze Stowarzyszenia Polskiego Patchworku, która w chwili obecnej szyje z innymi osobami serduszka dla trzech warszawskich szpitali.
Co nam jest potrzebne do uszycia serca?
- Tkaniny bawełniane- najchętniej w kolorowe wesołe wzory.
- Biała flanela (opcjonalnie)
- Kulka silikonowa – około 200 g na jedną poduszkę.
Jak i z czego szyjemy?
- Szablon wyciąć i obydwie części skleić. Najlepiej zrobić go z kartonu, jeżeli chcemy go częściej używać.
- Gotowy szablon tak wygląda.(obrazek serduszka).
- Szyjemy z tkanin bawełnianych, koniecznie wcześniej upranych.
- Jedna strona poduszki może być uszyta jako patchwork, ale bez drobnych bloków. Wtedy wierzch należy przepikować z jedną warstwą białej bawełnianej flaneli. Nie dajemy „ociepliny”. Druga strona poduszki musi być wykonana z jednego kawałka tkaniny.
- 2 kwadratowe kawałki materiału złożyć razem, prawymi stronami do wewnątrz.
Na nie położyć szablon, obrysować, a następnie obszyć po linii konturu.
Trzeba pamiętać, żeby zostawić otwór z boku do przewrócenia na prawą stronę!!!! - Wyciąć kształt serca, zostawiając 1 cm zapasu na szew.
- Serce wywrócić na prawą stronę i wypełnić 120-200 g owaty poliestrowej lub silikonowej. Najlepiej sprawdza się kulka silikonowa służąca do wypychania zabawek.
- Następnie otwór do wywracania na prawą stronę zszyć ręcznie.
- Nie naszywamy na poduszki żadnych ozdób- guziczków, wstążeczek, sznureczków itp. wierzch poduszki powinien być gładki.
Wszystkich chętnych zachęcamy do udziału i dziękujemy za Wasze SERCA!
WYCIECZKA DO WARSZAWY
W dniach 28 – 30 listopada 2018r. uczniowie Zespołu Szkół w Cewicach uczestniczą w wycieczce po Warszawie zorganizowanej przez grupę nauczycieli w ramach projektu Niepodległa. W wycieczce uczestniczy 40 uczniów i 4 nauczycieli. Na uczniów czekają takie atrakcje jak zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, PGE Narodowego, Pałacu Kultury i Nauki, Łazienek oraz pięknych ogrodów w Wilanowie.
Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość”. Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
SZKOLNY KONKURS PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ
Próbny egzamin ósmoklasisty
W dniach 27-28-29 listopada 2018r. w Zespole Szkół w Cewicach odbywa się próbny egzamin ósmoklasisty. Uczniowie najstarszych klas szkoły podstawowej mają okazję po raz piewrwszy sprawdzić zakres swoich wiadomości i umiejętności z wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII. Wszystkim życzymy POWODZENIA!
" Dzień Barw Narodowych " w Przedszkolu
Dnia 9 listopada 2018 roku świętowaliśmy w przedszkolu "Dzień Barw Narodowych" w związku z Dniem Niepodległości, a w tym roku dodatkowo ze 100-letnią rocznicą tego wielkiego dla Polski wydarzenia. W strojach przedszkolaków oraz pań tego dnia królowały barwy biało–czerwone. Przed południem odwiedziły nas dzieci z oddziału zerowego, które przedstawiły montaż słowno–muzyczny oraz zatańczyły poloneza. Następnie wszyscy o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy Hymn Narodowy. To nie był koniec świętowania. Po części oficjalnej, nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego „Godło Polski w oczach dziecka” oraz obejrzeliśmy filmik, podczas którego odpowiadaliśmy na pytania związane z naszą ojczyzną. To był uroczysty i miły dzień, który bardzo podkreślił i umocnił naszą tożsamość narodową.
Gminny Konkurs Wiedzy o ks. E. Roszczynialskim
- Dnia 21.11. 2018 r. odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o ks. E. Roszczynialskim.W konkursie wzięli udział uczniowie z naszej szkoły oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Maszewie.Pani wicedyrektor Aleksandra Klawe powitała serdecznie wszystkich uczestników, a następnie z występem artystycznym wystąpili uczniowie z naszej szkoły.Po części wprowadzającej nas w czasy naszego bohatera, uczniowie przystąpili do części konkursowej.Wyniki konkursu:I - miejsce: Zofia Bonemberg - MaszewoI - miejsce: Mateusz Hinca - MaszewoII - miejsce: Oskar Maciejewski - kl. V BIII - miejsce: Antoni Cierocki - kl. VI.Wyróżnienie: Ewelina Podsiadło.Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, kalendarze na rok 2019 oraz słodkie upominki.Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom konkursu.Jolanta MielewczykKatarzyna Grothks. Daniel Szczepańczyk
dyskoteka andrzejkowa
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii dyskoteka andrzejkowa.
DYSKOTEKA
- 22 listopada odbyła się w naszej szkole DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA przygotowana przez Samorząd Uczniowski.
Oprócz tańców uczniowie mogli skorzystać z wróżb andrzejkowych jak rownież zakupić coś słodkiego w naszym sklepiku.
Dziękujemy wszyskim, którzy wzięli udział w naszej dyskotece i zapraszamy w styczniu na dyskotekę karnawałową.