Dnia 5 października 2017 roku rozpoczął się projekt edukacyjny dla młodzieży klas II gimnazjum pt. ,,Sposób na życie”. Osoby chętne, co czwartek i w miarę potrzeb, spotykały się w pięcioosobowych grupach, aby wykonać, powierzone przez koordynatorów - p. Anetę Cybulę i p. Iwonę Nastały, zadania. Celem projektu było zapoznanie się z informacjami na temat znanych osób i wybranych przez nie dróg życiowych, przygotowanie wystawy dotyczącej zainteresowań i pasji młodzieży, stworzenie albumu o znanych ludziach, zaaranżowanie spotkania z ciekawym człowiekiem, przeprowadzenie ankiety o zainteresowaniach młodych ludzi, wykonanie prezentacji multimedialnej o subkulturach młodzieżowych. Uczestnicy projektu korzystali z różnych źródeł informacji na temat sposobu na życie, zgromadzonych w bibliotece szkolnej lub poza szkołą. Mogli korzystać z zasobów Internetu. Materiały związane z realizacją projektu uczniowie realizowali w pięciu grupach trzy i czteroosobowych. Grupy i zadania:
Grupa I – Przygotowanie wystawy ,,Opowiem Wam o mojej pasji”. (Odpowiedzialni: Dawid Studziński, Emilia Przytulska, Julia Kapuścińska, Agnieszka Malinowska).
Grupa II – Stworzenie albumu ,,Sławni ludzie – ich drogi życiowe”. (Odpowiedzialni: Adrian Wenta, Marceli Wodzyński, Konrad Kozdrowski).
Grupa III – Zorganizowanie wieczorku z ciekawym człowiekiem, który mógłby opowiedzieć o swoich niezwykłych zainteresowaniach i zajęciach. Wykonanie zaproszeń dla nauczycielii uczniów. (Odpowiedzialni: Weronika Romanowska, Marlena Stolc, Bartosz Dawidowski).
Grupa IV – Opracowanie ankiety dotyczącej zainteresowań lub pasji uczniów - ,, Mój sposób na życie”. Przedstawienie wyników na plakacie. (Odpowiedzialni: Wiktor Cybula, Rafał Brzeski, Adrian Lica, Gabriel Gołuchowski).
Grupa V – Sporządzenie prezentacji multimedialnej na temat subkultur, a także szans i zagrożeń, jakie stwarzają dla młodych ludzi. Zorganizowanie dyskusjiz udziałem uczniów, nauczycieli na temat: ,,Czy subkultury są dobrym pomysłem na życie?”. (Odpowiedzialni: Marta Marszk, Agata Stukan, Natalia Decyk).
Uczniowie konsultowali się z koordynatorami projektu, współpracowali nad zadaniami po zajęciach lekcyjnych.
Grupa I i III dokonały prezentacji efektów pracy 16 listopada 2017r. podczas spotkania z ciekawym człowiekiem – p. Ludwiką Janczak - pracownikiem GCK w Cewicach, w obecności pani dyrektor Zespołu Szkół – Barbary Selonke oraz p. Joanny Arendarskiej – nauczyciela, wychowawcy świetlicy szkolnej. Młodzież przywitała gości i zaprosiła do wspólnych zajęć. Pani Ludwika Janczak opowiedziała o swojej drodze życiowej, planach, marzeniach oraz pasji, którą jest dekorowanie wnętrz oraz przygotowywanie różnego rodzaju dekoracji. Pani Ludwika pokazała, jak wykonać jednorożca z papieru. Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. W międzyczasie można było skosztować domowych wypieków oraz obejrzeć wystawę, na której znajdowało się mnóstwo medali, dyplomów i rękodzieł naszych uczniów i nauczycieli. Wystawa cieszyła się duży zainteresowaniem przez następne dni.
Młodzież wykazała się zdolnościami organizacyjnymi i kreatywnością. Zadbano także o dokumentację fotograficzną spotkania.
17 listopada 2017 roku uczennice należące do grupy V przeprowadziły pokaz, w formie prezentacji multimedialnej, dla uczniów klasy IV a i V. Poprowadziły również dyskusję z udziałem uczniów i nauczycieli: p. Lilli Blank, p. M. Słoty, p. I. Nastały.
Pomysłowa forma graficzna pokazu i ciekawy przekaz informacji pozwoliły na przeprowadzenie dyskusji na temat: ,,Czy subkultury są dobrym pomysłem na życie?”. Dzieci dowiedziały się m.in., jakie grupy funkcjonują w społeczeństwie, jakie szanse i zagrożenia stwarzają dla młodych ludzi. Każdy aktywny uczestnik spotkania otrzymał słodki upominek.
29 listopada 2017 r.grupa II zaprezentowała efekty swojej pracy klasie IIc za pomocą albumu multimedialnego. Uczniowie przedstawili drogi życiowe słynnych postaci m. in. Roberta Lewandowskiego, Jana Pawła II, Lecha Wałęsy czy Marie Skłodowskiej-Curie. Album zaciekawił młodzież, tak bardzo iż wywołał żwawą rozmowę.
Uczniowie grupy IV prężnie działali nad stworzeniem ankiety. Pierwszy jej zarys powstał już kilka dni po rozpoczęciu projektu. Ankieta ewoluowała, aż nadszedł dzień jej przeprowadzenia. 30 listopada 2017 r. podsumowano wyniki ankiety i przedstawiono je za pomocą plakatu uczniom kl. II a. 52 osoby wzięły udział w badaniach. Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące ich zainteresowań oraz dalszych planów na przyszłość. Jej celem było zaprezentowanie zainteresowań młodych ludzi i ich planów na przyszłość. Wśród zainteresowań ankietowanych prym wiedzie sport, na drugim miejscu są muzyka i gry komputerowe. Zadawalającą informacją jest to, że większość ankietowanych nie zamierza zaprzestać nauki, pragną zdobyć wyższe wykształcenie i pozostać w ojczystym kraju. Są przekonani o słuszności posiadania celów w życiu. Mamy nadzieję, że ich plany się spełnią i kiedyś będą wśród nas słynni lekarze, weterynarze, sportowcy, elektrycy, dziennikarze, nauczyciele, itd. Życzymy Wam tego z całego serca.
Wszyscy uczniowie projektu pt. ,,Sposób na życie” wywiązali się z powierzonych im zadań, a tym samym zaliczyli projekt edukacyjny.
Mamy nadzieję, że uczestnictwo w/w projekcie wzbogaciło uczniów o nowe doświadczenia i przeżycia.
Dziękujemy rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy uświetnili nasze spotkania i prezentacje.
Koordynatorzy projektu:
Aneta Cybula
Iwona Nastały