,,Wystawa Niepodległa” w ramach Funduszu Akumulator Społeczny
W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zawiązalismy grupę nieformalną.. Stworzyłyśmy projekt "Wystawa Niepodległa", który został zrealizowany przy Zespole Szkół w Cewicach. W związku z nim podjęliśmy wcześniej szereg działań: taneczna Niepodległa (marsz całej społeczności szkolnej na stadion, ubranej w biało-czerwone barwy i odtańczenie poloneza), konkurs składania flagi, konkurs gry w Zośkę, żywa lekcja historii, wieczornica z udziałem społeczności gminnej itp. Nasze działania postanowiłyśmy rozszerzyć o wystawę przedmiotów związanych z odzyskaniem i odbudową przez Polskę niepodległości. O naszych działaniach informowałyśmy poprzez: plakaty informacyjne, szkolną stronę internetową, zaproszenia, lekcje historii, języka polskiego, godziny wychowawcze, spotkania z rodzicami.
Zaproszono gości związanych z rozwojem Pomorza, wartościowych ludźmi reprezentujących godną postawę patriotyczną i obywatelską. Gościliśmy p. W. Kellera, rzeźbiarza ludowego, p. A. Barana, byłą aktorkę Teatru Muzycznego w Gdyni p. L. Gałaman oraz p. J. Kwidzińskiego - kombatanta II wojny światowej. Pan Józef wzbudził ogromne zainteresowanie wśród dzieci, o czym świadczyły liczne pytania zadawane gościowi. Na koniec dzieci wręczyły kwiaty i podziękowania.
Od początku października gromadziłyśmy przedmioty codziennego użytku, książki i dokumenty pochodzące z okresu II wojny światowej i czasów powojennych. Dzięki pomocy , życzliwości rodziców i zaprzyjaźnionych osób nasza wystawa powiększała się i cieszyła ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci, młodzieży, jak i gości zaproszonych w związku z organizacją gminnych obchodów 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na uroczystość przybyli wówczas: Wójt Gminy Cewice, Wójt elekt, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Gdańsku, przedstawiciele Wojska Polskiego, członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wraz z osobami towarzyszącymi, ks. proboszcz i ks. wikariusz parafii w Cewicach, władze Gminy Cewice, radni, przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy Cewice, media powiatu lęborskiego. Udział wzięli przede wszystkim uczniowie szkoły, ich rodzice oraz pracownicy szkoły i mieszkańcy Gminy Cewice.
Na naszej wystawie znajdowały się: stare żelazka, maszyny do pisania, tara do prania, odkurzacz, maszyny liczące, adapter z radiem, magnetofon szpulowy, miotełka do czyszczenia ubrania, pralka ,,Frania”, płyty-pocztówki, stary hełm strażacki, ziemie pochodzące z Auschwitz, Gross Rosen k. Strzegomia i spod Monte Cassino, lampy naftowe, dzwonki pasterskie, waga, stare dokumenty oraz książki i zdjęcia przodków w mundurach, związane tematycznie z odzyskaniemniepodległości. Dekoracja i wystawa znajdowały się na holu głównym budynku Zespołu Szkół w Cewicach.
Mogliśmy na chwilę przenieść się w czasy naszych przodków i dowiedzieć się, jak żyli, kim byli, ile poświęcili dla Ojczyzny, naszej wspólnej Niepodległej Polski.
Wierzymy, że nasi rówieśnicy i społeczność lokalna poszerzyła swoją wiedzę na temat regionu oraz poczucia przynależności do małej ojczyzny – Kaszub. Mamy nadzieję, że udało nam się wzmocnić postawy patriotyczne wśród dzieci i młodzieży, zintegrować środowisko szkolne z lokalnym, zintegrować pokolenia, zwiększyć świadomość na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości, wzmocnić poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską i regionalną (kaszubską) tradycję, zbudować wśród młodych ludzi postawy odpowiedzialności za losy państwa i narodu. zdjęcia
Realizatorzy projektu:
Iwona Nastały
Bożena Trojan
Aneta Cybula
Projekt dofinansowany w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Powiatu Lęborskiego oraz środków Programu FIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego