• TAKI MAŁY, TAKI DUŻY - DOBRZE MÓWIĆ CHCE!

• W dniu dzisiejszym dzieci z oddziału przedszkolnego 0 wzięły udział w zajęciach pn. „TAKI MAŁY, TAKI DUŻY – DOBRZE MÓWIĆ CHCE!”. Bohaterami spotkania był głoski szeregu szumiącego – SZ, Ż / RZ, CZ. Na początku wszyscy wspólnie wykonali ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe oraz słuchowe, aby przygotować się do dalszych zadań :)

Dzieci, podzielone na 3 grupy, znalazły się pod opieką uczniów klasy VIII A oraz VIII B: Pauliny Lica, Błażeja Kobieli i Mai Klawe. Każda grupa pracowała tego dnia z wybraną głoską oraz otrzymała emblemat w kolorze, którego nazwa zawiera tą głoskę: pierwsza grupa otrzymała SZary znaczek, druga grupa – Żółty, a trzecia grupa – CZerwony.

W trakcie zajęć dzieci musiały wyszukiwać słowa, które zawierały ich głoskę (SZ, Ż / RZ lub CZ), a także odgadywać zagadki, związane z ich głoską. Dzieci bawiły się również w kalambury, w trakcie których musiały odgadnąć, jaką rzecz pokazują ich koledzy i koleżanki. Oczywiście – rozwiązaniem było słowo, zawierające którąś z głosek szumiących :) Rozwiązania wszystkich zadań znalazły się na plakatach, które grupy tworzył na bieżąco. Plakaty z kolei zostały rozwieszone w szkole, obok gabinetu logopedy.

Na zakończenie każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, a po rozejściu się dzieci do swoich wychowawczyń – każda grupa zerówki otrzymała zestaw gier edukacyjnych :)

Wszyscy zgodnie uznali, że był to przyjemnie, twórczo i bardzo dobrze spędzony czas, w trakcie którego dzieci przyswoiły sobie słownictwo związane z głoskami szeregu szumiącego.

Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO, Gminę Miasto Lębork oraz Powiat Lęborski.

Alicja Wieczorek

• Debata o wolontariacie

• W dn. 24.11.2021 r.  w Gminnym Centrum Kultury w Cewicach odbyła się debata o  wolontariacie w ramach projektu "Akcja reakcja" - promocja wolontariatu na terenie Gminy Cewice, organizowana przez Hufiec ZHP Lębork.

W wydarzeniu wzięli udział harcerze z 21 DH Buki z Cewic, 6 DH z Maszewa Lęborskiego, 6 DH im. Morskiej Jednostki Rakietowej z Przerytego oraz zaproszeni goście.

Wydarzenie to miało na celu propagowanie idei wolontariatu. W trakcie debaty głos zabrali p. Aleksandra Klawe- dyrektor ZS w Cewicach, p. Karol Płotka- dyrektor GCK Cewice, p. Katarzyna Drywa- radna  Gminy Cewice, p. Rafał Bocian- instruktor OSR Lębork. Goście rozmawiali o potrzebie wspólnoty i wolontariacie, oraz o tym, jak te dwa pojęcia się łączą. Rozmówcy omawiali temat z perspektywy własnych doświadczeń, z poziomu odczuć oraz przeżyć.

W trakcie przerwy uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się wystawie zdjęć poświęconej działaniom wolontariackim drużyn harcerskich z Gminy Cewice.

Po drobnym poczęstunku młodzież udała się na warsztaty. Harcerze dowiedzieli się, jak ważna jest właściwa komunikacja oraz poznali podstawy pierwszej pomocy.

Projekt został dofinansowany ze środków budżetu Gminy Cewice.